duminică, 5 mai 2013

Horoscop Varsator Mai 2013


Horoscop zodia Varsator, luna Mai 2013

Luna mai îi va pune pe vărsători în postura de a se desprinde de tumultul general şi de a privi cu detaşare ceea ce se întâmplă. Intenţia lor va fi aceea de a rămâne în detaşare, în destindere, în distanţă, însă vor fi implicat în furtuna acestei luni şi nu oricum, ci chiar din prima zi vin cu mesaje care fac referire la a conduce şi la a fi condus, la a dirija un anumit mesaj spre zona publică pentru a-l eficientiza, pentru a-l valorifica şi a-i susţine pe toţi cei care depind de el. Chiar dacă magnetismul astral este acela de a se îndrepta spre zona publică, ei vor refuza să se dedice acestui sector al vieţii intuind ori ştiind în mod precis că de acolo ar putea să le vină cele mai multe dintre probleme. Sunt preocupați de stabilitatea lor afectivă, de echilibrul din familie şi asta îi ajută să poată privi fenomenul social cu o mare luciditate. Refuzul de se implica în mod direct în suita de evenimente le va aduce tensiuni cu indivizi sau grupurile acestora, care le vor lăsa un gust amar.
Aceasta este luna în care bucuria şi plăcerea de a trăi a vărsătorilor se va diminua şi nu vor mai avea atât de multă determinare în a se implica, în a susţine ceva sau pe cineva. Nu poate fi vorba nici de dezamăgire, ci de ceva situat între cele două, iar când va căuta să-şi intre în ritm, să iasă din ceea ce nu-i face plăcere, devine al treilea personaj care îşi trăieşte propriul vis și despre care personajul 1 crede că este cu personajul 2, personajul 2 crede că este cu personajul 1, în timp ce el şi-a ales deja de mult drumul său care nu-i implică pe ceilalți doi.


Ceea ce-l îndreaptă însă pe vărsător spre izolare este o pedeapsă, o confruntare cu propria agresivitate și ea poate lua înfăţişarea refuzului pe care ar putea să-l primească într-un demers pe care l-a tot amânat din ezitare. Acum, când şi-a luat inima-n dinţi şi s-a îndreptat spre solicitare, spre a cere, spre a interveni ori pentru a-şi expune o lucrare în faţa unui auditoriu, ecoul nu va fi unul pozitiv. Ei numesc asta o serie de ghinioane, de obstacole care nu vor putea să-i mobilizeze pe toţi pentru a se autodepăşi, iar unii vărsători vor intra pentru tot anului 2013 într-o derivă stranie.
Aceştia vor gusta din teamă şi regret mai mult decât orice alt semn zodiacal până vor înţelege că mintea lor, cea care elaborează mesajul este educată să furnizeze impresii eronate despre realitate, nu realitatea în sine este vinovată de ceea ce i se întâmplă lor. Spre finalul lunii, careul dintre Uranus şi Pluton îi va face revendicativi. Vărsătorii vor cere, nu neapărat pentru ei, ci pentru toată lumea, pentru toţi cei din jur, pentru viitorii copii, pentru rasa umană, vor fi mijloace prin care se va face dreptate, iar dreptatea, în acest moment al anului, va avea înfăţişări complicate. Pentru că nu se pot desprinde de familie, de nevoia de a-şi construi un cuib cald şi adecvat nevoilor lor, vor lăsa impresia unor persoane instabile, sigure doar pe o schemă rigidă de a gândi şi acţiona, însă cu capul în nori, care se lasă prea mult în voia riscului.

Ceea ce este numit risc, vine doar din impresiile celorlalţi, din exterior, pentru că vărsătorul nu va simţi că risca ceva, ci se va mobiliza şi, despre sine, va avea impresia că se descurcă foarte bine lucrând pe două fronturi deodată.
Da, în mai va lucra pe două fronturi deodată şi nu se va mulţumi cu atât va dori să-i facă şi pe ceilalţi conştienţi de energia negativă pe care o aruncă spre ei, de greşelile pe care le fac, devenind profesori, ghizi, susţinători, consilieri puternici şi respectaţi prin eficienţa lor. Nu este de mirare că în faţa unui asemenea grad de eficienţă vor trezi invidii şi vor avea de înfruntat păreri Cine mai este şi acesta/aceasta şi de când le ştie pe toate?” până la “Da, e bun/bună pe latura asta, însă nu are caracter, nu poate fi ca noi.”
Ca mulți alții, vărsătorii se vor implica în derulare evenimentelor lunii mai, însă va trebui să ne gândim că oricât de neobişnuiţi par, sunt şi ei oameni şi au şi eu nemulţumirile şi chiar traumele lor. La acest mod de a munci şi de a se implica, aşa cum au ocazia în mai 2013, nu se vor mai întoarce şi tot timpul vor avea ceva de comentat despre această lună, despre episoadele pe care le parcurg acum.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu